Kahve İçme Şeklimiz, Hediye Vermemizi Kolaylaştırır

Kahve İçme Şeklimiz, Hediye Vermemizi Kolaylaştırır

Evet, doğru okudunuz.

 

Günümüzde, bilgi her yerde. Hatta bir kahve fincanının içinde.

 

Kahve içme alışkanlıklarımızdan ve kahve yapma şeklimizden öğrenebileceğimiz çok şey var… Kaç tane şeker attığımızdan tutun da, kahveyi nasıl sunduğumuza kadar hediye vermemizle ilgili bağlantılar kurabiliriz. Tabii ki bu bağlantılar, bir kahve fincanının alabileceğinden çok daha fazla. Kahvemizin güzel olması için özen göstermemiz gerekir değil mi?

 

Yazımızda sizlerle, kahve yapma şeklimizden hediye vermek ile ilgili neler öğrenebiliriz, onları paylaşacağız.

 

Her şeyin başı, iyi karıştırmaktır. Şekeri de, kişisel dokunuşları da…

 

Kahvenizi nasıl alırsınız?

 

Şeker ve süt ister misiniz?

 

Üzerine biraz çikolata tozu eklemeye ne dersiniz?

 

Bazılarımız ise, kahveyi sade sever.

 

Yani; kahvenin tadı, herkese göre değişir. Hayatımızdaki farklı kişilere, farklı kahveler hazırlarız. Sade veya sütlü mü içerler, hangi markayı tercih ederler, biliriz… İşte hediye alırken de, bunları aklımızda tutmamız gerekir.

 

Kafanız mı karıştı? İzin verin açıklayalım:

 

Hediye için alışverişe çıkmadan önce, hediyeyi vereceğimiz kişinin, kahvesini nasıl içtiğini bilmemiz iyi olur. Ne tarz bir hediye sevdiğine karar verdikten sonraysa, ne kadar “kişiselleştirme” katmak istediğimizi tespit etmemiz gerek. Yakın hissettiğimiz kişilere birkaç kaşık “kişiselleştirme” ekleyebiliriz mesela. Bu ne anlama gelir? Hediyeyi vereceğimiz kişinin, ne gibi “zevkleri” olduğunu önceden bilmemizde fayda vardır.

 

Son dakika alışveriş, hazır paket kahveler gibidir. Keyif alamayız, hep aynı tadı verir.

 

Hazır kahveyle, filtre kahve arasındaki farkı biliyor musunuz?

 

Eve gelen misafirinize hazır kahve sunmak kadar kolay bir şey yoktur. Kavanozu açın, kahveyi fincana koyun ve sıcak suyu ekleyin. İşte kahveniz hazır! Son dakika alış verişi gibi! Hazır kahve yapmak, hediye almak için son dakikayı seçenlerin hikâyesi gibidir. Fazla gayret göstermeden kahvemizi hazırlayabilir ve hızlıca servis yapabiliriz. Ama sorun nedir biliyor musunuz? Kahveyi içen kişi bunu anlar. Dolayısıyla; hediye almak için son dakikaya kalırsak, herkesin bildiği ve herkeste olan bir şeyi almak zorunda kalırız. Tabii ki hediyeyi verdiğimiz kişi, son dakikada bu hediyeyi aldığımızı anlayacaktır. Bu hiç de iyi bir hediye verme alışkanlığı değildir.

 

Haydi, bir de filtre kahve yapmayı deneyelim. Kahvenin demlenmesi zaman ve dikkat gerektirir. Kullandığımız kahve çekirdeklerinin aroması bile misafirimizi mest etmeye yeter. Kahveden ilk yudumunu aldığında da, onun, sevgi ve özenle hazırlandığını anlayacaktır.

 

İşte bu yöntemi kullanarak, almak istediğimiz hediyeyi önceden düşünelim. Listemizi tekrar tekrar gözden geçirelim. Zaman ayıralım ve hediyeyi vereceğimiz kişinin mutlu olacağı bir hediyede karar kılalım. Eğer böyle yaparsak, hediyeyi vereceğimiz kişinin kesinlikle çok hoşuna gidecektir. Ve biz de böylelikle, kaliteli hediye verme alışkanlığını edinmiş oluruz.

 

Herkes etkileyici bir sunumu sever…

 

Bazı kahve dükkânlarında kahvenin üzerine yapılan sanatsal şekilleri fark ettiniz mi? Biz, bu şekilde servis edilen kahvelere bayılıyoruz. Normal kahvelere ek olarak, insanın yüzüne bir gülümseme getiriyor. İşte, bu da, kesinlikle hediyemize katmamız gereken bir ayrıntı. Hediye kutumuzu güzel bir saten kurdele ile süsleyip minik bir çiçek eklersek, verdiğimiz kişinin, daha hediyemizi açmadan, yüzünde bir gülümseme ve heyecan belirecektir. Unutmayalım, bazen hediyenin nasıl sunulduğu, içinde olandan çok daha önemlidir.

 

Ey, tüm kahveseverler! İşte size sabah kahvenizi sevmeniz için bir neden daha! Hediye vermek isteyen kişiler içinse; işte size hediye verme sanatı ile ilgili birkaç ipucu.

 

Şimdi sıra sizde. Yazıyı beğendiniz mi? Kahve yapmakla hediye vermek arasında bağlantı kurabildiniz mi? Yorumlarınızı yazarsanız seviniriz.

 


Etiketler: kahve içme şekli, kahve ve hediye, kahve yapma ve hediye verme arasında bağlantı, kahve içme alışkanlıkları, kahve yapma şekli, etkileyici sunum, etkileyici hediye sunumu
Mart 29, 2019
Listeye dön